,
| | | | | | |    
, FERT-2016
, FERT-2015
FERT-2014
FERT-2013
- 2013
, FERT-2012
FERT-2011
FERT-2010
FERT-2009
FERT-2008
FERT-2007
FERT-2006
- "."


kn005

The program of the second conference
"Finsler extensions of Relativity Theory"

4 – 10 November 2006
Cairo, Egypt

3 November and 4 November    
till  14-00
Arrivals and transfers of the participants. Hotel check in

4 November, Saturday
8-00 – 9-00
Breakfast for those already arrived
9-00 – 13-00
Arrivals and transfers of the participants, Hotel check in
13-00 – 14-00
Lunch
14-00 – 15-00
Opening of the conference
Chair: Gheorghe Atanasiu, Romanian Academy of Sciences, Transylvania University, Brasov, Romania,
15-00 – 15-45
Dmitri G. Pavlov, The principle of general symmetry
15-45 – 16-30
Grigori I. Garas'ko, Dmitri G. Pavlov, Construction of the pseudo-Riemannian geometry on the base of the Berwald-Moor geometry
16-30 – 16-45
Coffee break
16-45 – 17-30
Vladimir M. Chernov, Four-dimensional algebras with polylinear Zassenhaus multiplication
17-30 – 18-15
Sergei V. Siparov, Theory of the zero order effect to study the space-time geometrical structure
18-15 – 19-00
Pavel D. Suharevskii, To the question on quartic geometry
19-00 – 20-00
Smorgasbord Buffet-type supper
20-00 – 21-00
Documentary Film: The Geometry of the Universe: Some Different points of view (in English)

05 November, Sunday
8-00 – 9-00 Breakfast
9-00 – 13-00 Excursion to Pyramids in Giza
13-00 – 14-00 Lunch
Chair: Boris Nazarenko, Bauman Moscow State Technical University, Moscow, Russia
14-00 – 14-45 Louis H. Kauffman, Quantum Topology and Quantum Computing
14-45 – 15-30 Zhongmin Shen, Geometry of (alpha,beta)-Metrics
15-30 – 15-45 Coffee break
15-45 – 16-30 Alexander Pozhidaev, N-ary algebras
16-30 – 17-45 Pit-Mann Wong, Curvatures in complex Finsler geometry
17-45 – 18-00 Coffee break
18-00 – 18-45 Lajos Tamassy, Connections in spaces with polynomial metric or in Randers spaces; isometric mappings
18-45 – 19-30 Xinyue Cheng, S-Curvature and its Applications in Finsler Geometry
19-30 – 24-00 Excursion to restaurant (optional)

06 November, Monday
8-00 – 9-00 Breakfast
9-00 – 14-00 Excursion to Pyramids in Medum
14-00 – 15-00 Lunch
Chair: Andrei Morozov, Bauman Moscow State Technical University, Moscow, Russia
15-00 – 15-45 Shenglin Cao, The theory of relativity on the Finsler spacetime
15-45 – 16-30 Marius Paun, Fundamental equations for generalized Lagrange spaces of order 2 in invariant frames with Berwald-Moor type metric
16-30 – 17-15 Vladimir Balan, CMC and minimal surfaces in Berwald-Moor spaces
17-15 – 17-30 Coffee break
17-30 – 18-15 Vladimir Balan, Nicoleta Brinzei, Sergei V. Lebedev, Geodesics, connections and Jacobi fields for Berwald-Moor quartic metrics
18-15 – 19-00 Louis H. Kauffman, Non-Commutatvity in Physics and Differential Geometry
19-00 – 20-00 Supper
20-00 – 21-45 History of Ancient Egypt:
  1. Tatiana A. Sherkova, The set of four in cosmologies of Ancient Egypt
  2. Documentary Puzzles of Ancient Egypt, 1-2 series (in English)

07 November, Tuesday
8-00 – 9-00 Breakfast
9-00 – 13-00 Excursion to Pyramids in Dashur
13-00 – 14-00 Lunch
  Chair: Peter Rowlands, University of Liverpool, Department of Physics, Liverpool, Great Britain
14-00 – 14-45 Georgi Yu. Bogoslovsky, Relative particle velocity in the entirely anisotropic space
14-45 – 15-30 Yuri S. Vladimirov, Relational foundations of physics and Finslerian geometry
15-30 – 15-45 Coffee break
15-45 – 16-30 Vladimir V. Kassandrov, Yuri P. Laptev, Finsler Structure in the Algebrodynamics and the Complex-Quaternionic Origin of Minkowski Geometry
16-30 – 17-15 Sergei V. Lebedev, The generalized Finslerian metric tensor in Berwald-Moor space revised
17-15 – 17-30 Coffee break
17-30 – 18-15 Anton V. Solov'yov, Finslerian 4-spinors as a generalization of twistors
18-15 – 19-00 Rustam Ibadov, The geometrical decision in construction of the quantum field theory with new universal parameter
19-00 – 20-00 Supper
20-00 – 21-00 Documentary Puzzles of Ancient Egypt, 3-4 series (in English)

08 November, Wednesday
8-00 – 9-00 Breakfast
9-00 – 13-00 Excursion to Pyramids in Sakkara
13-00 – 14-00 Lunch
 
Section 1
Section 2
 

Chair: Michael Write, Berbeck College, London University, London, Great Britain

Chair: Vladimir Gladyshev, Bauman Moscow State Technical University, Moscow, Russia
14-00 – 14-45

Qin Han, Isometric embedding of positive discs in R^3

Lorenzo Sindoni, Finsler Geometry and Quantum Gravity Phenomenology
14-45 – 15-30 Gheorghe Muteanu, Gauge Field Theory in Terms of Complex Finsler Geometry Vahid Alli, TMD connection of Finsler space
15-30 – 15-45 Coffee break
15-45 – 16-30 Sergey V. Bolokhov, Finslerian spinors and the classification of interactions in the relational theory Abdelhamid Laouar, The passage of long waves above a vertical barrier: method of complex variable for calculation of local disturbances
16-30 – 17-15 Laszlo Kozma, Ioan Radu Peter, Isometries of Finsler manifolds Mei-Chi Shaw, Jianguo Cao, The Cauchy-Riemann equation in complex projective spaces
17-15 – 17-30 Coffee break
17-30 – 18-15 Csaba Vincze, On the Wagner spaces Victor A. Panchelyuga, Simon E. Shnoll, Acceleration modes and phenomenology of macroscopic fluctuations effect
18-15 – 19-00 Gheorghe Atanasiu, Pairs of Finsler structures and connections compatible to them Tolga Yarman, Tachyonic interaction, or the same, de Broglie relationship, as imposed by the energy conservation law
19-00 – 20-00 Supper
20-00 – 21-00 Documentary Puzzles of Ancient Egypt, final series (in English)

    09 November, Thursday
8-00 – 9-00 Breakfast  
9-00 – 13-00 Excursion to Cairo Museum  
13-00 – 14-00 Lunch  
  Section 1 Section 2
  Chair: Vladimir Balan, University Politechnica of Bucharest, Department Mathematics I, Bucharest, Romania Chair: George Bogoslovsky, Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics, Lomonosov Moscow State University, Russia
14-00 – 14-45 V.O. Gladyshev, T.M. Gladysheva, M. Dashko, A.N. Morozov, B.P. Nazarenko, E.A. Sharandin, N. Trofimov Anisotropy of space for velocities of electromagnetic radiation propagation in moving media M.I. Wanas, Nabil L. Youssef and Amr M. Sidahmed, A Study of Absolute Parallelism Geometry in The Context of Generalized Lagrange Spaces
14-45 – 15-30 Bing Ye Wu, Yuan Long Xin, Comparison theorems in Finsler geometry and their applications M.I. Wanas, M.E. Kahil, Path Equations in Generalized Absolute Parallelism Spaces
15-30 – 15-45 Coffee break
15-45 – 16-30 Gheorghe Atanasiu, Emil Stoica, The horizontal and vertical semisymmetric metrical d-connections in the relativity theory Nabil L. Youssef, Characterization of closed vector fields in Finsler geometry
16-30 – 17-15 Peter Rowlands, A mathematical description of the fermionic state Mashhour I. M. M. Al Ali Bani Ata, On translation planes of certain semifields and thier autotopisms
 17-15 – 17-30 Coffee break  
17-30 – 18-15 Nicoleta Brinzei, Projective and conformal transformations in Shimada spaces Gheorghe Atanasiu, Conformal metrical distinguished connections in vector bundles
18-15 – 19-00 Tran Quoc Binh, Cartan-type connection and connection sequences Gheorghe Muteanu, The intrinsic geometry of harmonic curves in a complex Finsler space
19-00 – 23-00 Discussion on proposals to establish national branches of an International Foundation for supporting research in Finsler geometry and suggestions for its activity in the coming year. Farewell banquet

10 November, Friday
8-00 – 9-00 Breakfast
9-00 – 9-45 Alexander-Panayiotis Kouretsis, FRW model in generalized metric space with weak anisotropy
9-45 – 14-00 Time reserved for closing Discussions. Closing of Conference Proceedings
14-00 – 15-00 Lunch
15-00 – 24-00 Departures

Organizing Committee


/ View comments

Rambler's Top100